Jest udowodnione naukowo, że nasze umysły płatają nam figle. Z pewnością zdarzyło się Wam zapomnieć gdzie zaparkowaliście auto, albo wyrzuciliście coś ważnego do kosza.

Takie sytuacje bywają zabawne, jednak mniej zabawnie robi się, gdy tego typu zachowania mają miejsce w otoczeniu biznesowym.

Mówimy tutaj o tak zwanej tendencyjności poznawczej, która może objawiać się w wielu różnych sytuacjach w naszym codziennym życiu.

Zrozumienie, w jaki sposób powstają te sztuczki umysłowe, jest pierwszym etapem formułowania rozwiązania.

W tym miejscu, zidentyfikowaliśmy siedem kluczowych obszarów, które pomogą zrozumieć potencjalne niepowodzenia.

1. Czytanie w myślach

Dzieje się tak, gdy ludzie wnioskują, co dzieje się w czyimś umyśle, nie prosząc ich o wyjaśnienie. Czytelnik myśli, zasadniczo robi fałszywe założenia, które prowadzą do błędnych ocen i negatywnych konsekwencji dla obu stron. Szukanie jasności pomoże uchronić przed wpadnięciem w pułapkę założeń.

2. Przyszłość jest ciemna

Wiecznym pesymistom trudniej jest osiągnąć swoje cele biznesowe. Sprostanie temu wyzwaniu poznawczemu wymaga odwrócenia negatywnych wzorców myślowych. Zamiast postrzegać zmianę jako zagrożenie dla status quo, potraktuj ją jako szansę na sukces. Przydatnym ćwiczeniem praktycznym jest spisanie wszystkich argumentów przeciwko zmianie, a następnie wypisanie równej liczby wszystkich pozytywnych aspektów.

3. Wyolbrzymianie destrukcji

Nasz mózg wyolbrzymia i katastrofizuje skutki zmian, przez co często odczuwamy niepokój i nie potrafimy poradzić sobie z tą zmianą. Destrukcyjne wzorce myślowe wywołują reakcję obronną, która będzie się koncentrować na zablokowaniu zmiany. Rozwiązaniem jest odwrócenie negatywnego nastawienia do zmiany poprzez zastanowienie się nad tym, jaki będzie prawdziwy wynik. Myślenie o trzech do pięciu realistycznych odpowiedziach pomoże w procesie akceptacji i zniweluje ładunek emocjonalny związany ze zmianą.

4. Efekt kozła ofiarnego

W środowisku biznesowym pracownicy często rozgrywają w swoich umysłach grę w obwinianie: „Gdyby nie X, ten projekt zakończyłby się sukcesem”. Zanim zacznie się wyciągać wnioski, ważne jest, aby właściwie zdefiniować problem i jego źródło. Czy rzeczywiście był to zwykły błąd ludzki, czy może objaw struktury korporacyjnej? Skoncentruj umysł poza krótką perspektywę czasową i ustal, czy problem ma charakter kulturowy, czy indywidualny.

5. Podświadome etykietowanie

Jest to cecha poznawcza, w której opinie oparte są na wyglądzie lub fragmentarycznym zachowaniu danej osoby. Umysł kategoryzuje tę osobę i postrzega ją z powierzchownej perspektywy. Temu uprzedzeniu można się przeciwstawić, skupiając się na merytorycznych opiniach przedstawianych przez tę osobę, a nie na wyglądzie czy zachowaniu.

6. Porównania konkurencyjne

Przeprowadzanie regularnych analiz SWOT na temat konkurencji jest zdrowe, ale to, o czym tutaj mówimy, to ciągłe porównywanie naszych decyzji i zachowań z innymi: „Nasi konkurenci zrobili X i mają znacznie lepsze wyniki”. Istnieje zbyt wiele niezależnych zmiennych pomiędzy firmami, aby dokonać realistycznego porównania, więc proces myślowy powinien być dostrojony do wewnętrznego spojrzenia na organizację danej osoby lub konkretny zespół, aby ocenić, czy potrzebne są zmiany.

7. Skłonność do potwierdzania

Ta cecha poznawcza powoduje, że ludzie kładą większy nacisk na rzeczy, które potwierdzają to, w co już wierzą, a nawet poszukują takich rzeczy. Umysł ma również tendencję do odrzucania wszystkiego, co sprzeciwia się tym istniejącym ideom. Dość często w biznesie, kiedy menedżerowie chcą, aby jakaś idea lub koncepcja była prawdziwa, zaczynają w nią wierzyć. Aby zwalczyć to uprzedzenie, należy pracować nad otwarciem umysłu – starać się być bardziej ciekawym przeciwstawnych poglądów i naprawdę słuchać, co i dlaczego mają do powiedzenia współpracownicy czy klienci.

Podziel się wpisem

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE

Bariery ze Śmiechem w Warszawie 15-16 października 2022 r.

To co w życiu osiągamy, jakie tworzymy relacje – w domu, czy w pracy, jest efektem sposobu w jaki porozumiewamy się z innymi ludźmi. I choć zdolność komunikacji posiada każdy z nas, to właśnie umiejętność bycia w kontakcie, ze sobą i innymi oraz porozumiewania się, są źródłem prawdziwego spełnienia i więzi jaką tworzymy z innymi.

Jak więc budować porozumienie zamiast iść na kompromis? Jak dbać o jakość kontaktu tak, żebyśmy mieli ochotę ze sobą rozmawiać i szukać rozwiązań, czy wreszcie pogłębiać więzi i tworzyć pełne zrozumienia relacje?

Będzie to seria doświadczeń, uzupełnionych komentarzem merytorycznym, odsłaniających mechanizmy rządzące naszym życiem prywatnym, społecznym i zawodowym.

Dowiedz się więcej na Relacjach ze Śmiechem.

Serdecznie zapraszam,