Zakończenie związku wiąże się z wieloma wyzwaniami i nierzadko okupione jest smutkiem, żalem i brakiem akceptacji siebie i innych. Jest to naturalny proces, kiedy musimy pożegnać się z tym, co tracimy i zaakceptować to, co nieuniknione.
Aby poradzić sobie z taką sytuacją i przejść przez rozstanie w sposób świadomy i dojrzały, pomocne mogą okazać się następujące kroki.
1️⃣ Zrób listę powodów, które doprowadziły do rozpadu związku. Taka lista będzie bezpiecznikiem dla Ciebie w sytuacjach próby powrotu i chęci odbudowania tego, czego już nie ma.
2️⃣ Wyznacz sobie czas bycia singlem. Określenie konkretnego terminu, w którym nie będziesz szukać nowej relacji, a poświęcisz ten czas na domknięcie starej jest niezbędne do przeramowania swoich potrzeb i pragnień dotyczących związku. Rozpaczliwe szukanie nowego partnera nic nie zmieni, a może doprowadzić do sytuacji, w której będziemy powielać stare schematy w nowej relacji.
3️⃣ Domknij proces – Z-G-O-D-A. Zakończenie związku można porównać do procesu radzenia sobie ze stratą czegoś, co dla nas bardzo ważne. Dlatego istotnym jest, by tego procesu nie przyśpieszać i dać sobie czas na dopełnienie każdego jego etapu.
– Zaprzeczenie – „Nie wierzę, że mnie się to przytrafiło”
– Gniew – „Dlaczego właśnie mnie się to przytrafia”
– Opór – „To niemożliwe, że mi się to przytrafia, chcę to zmienić”
– Depresja – „Jestem do niczego” „Już nigdy nie będę w związku”
– Akceptacja – „Co się stało to się nie odstanie. Życie toczy się dalej”
4️⃣ Odbuduj SIEBIE. Czas pomiędzy związkami to idealny moment, aby zredefiniować swoje pragnienia i tęsknoty. Doprowadzi to do sytuacji, w której będziesz czuć się dobrze nie będąc w związku. Masz przestrzeń na robienie tego, na co nie było czasu, możliwości czy chęci. Masz przestrzeń na głębszą eksplorację swojej natury i poddania refleksji co dla Ciebie naprawdę ważne.
5️⃣ Przeanalizuj swoje oczekiwania wobec nowego związku. Na bazie Twojej historii i wszystkich relacji zrób listę swoich oczekiwań względem nowego związku: czego pragniesz, czego nie chcesz, na jakich fundamentach będzie opierać się ta relacja.
6️⃣ Otwórz się na „nowe” – powiedz życiu TAK. Wchodź w sytuacje, z których do tej pory rezygnowałaś. Gdy pojawiają się szansę na coś niespotykanego korzystaj z nich. Daj się ponieść nowym wydarzeniom, w nowe miejsca, które do tej pory były dla Ciebie niedostępne.
Podążając tą ścieżką masz szansę pomóc sobie i przygotować się na związek, którego jesteś warta.
Podziel się wpisem

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE

Warsztaty dedykowane są osobom, które chciałyby spojrzeć na swoje relacje z innej perspektywy – zastanowić się nad kluczowymi czynnikami wpływającymi na umiejętność wyrażania siebie w kontakcie z innymi, ewentualnymi blokadami oraz poznać sposoby zwiększania osobistego wpływu na kształtowanie związków interpersonalnych, w których funkcjonują.

Odbędą się w dn. 12 – 13 października 2024 roku w Warszawie. Warsztaty rozpoczynają się o godz. 10:00 i trwają do 18:00.

W sobotę zapraszamy Państwa wcześniej – od godz. 9:30 – w celu rejestracji i odebrania pakietu startowego.

Warsztaty to seria doświadczeń, uzupełnionych komentarzem merytorycznym, odsłaniających mechanizmy rządzące naszym relacjami w związkach romantycznych, rodzinie, przyjaźni, a także w relacjach zawodowych.

Jeżeli myślisz o tym, jak poprawić jakość swoich relacji interpersonalnych czy też chcesz nauczyć się w pełni wyrażać siebie w relacjach z innymi – nie jest wykluczone, że ten warsztat jest dla Ciebie.

Podczas warsztatów:
 doświadczymy różnorodności przeżyć, jakie mogą towarzyszyć nam w kontakcie z innymi ludźmi

 rozpoznamy osobiste schematy sterujące naszymi zachowaniami i ich konsekwencje

 uzyskamy wgląd w autentyczne motywacje, którymi kierujemy się w związkach

 zdefiniujemy własne obszary rozwojowe w komunikacji z innymi i często powtarzane błędy

 ale też odkryjemy jak zostawić przeszłość w przeszłości i zacząć budować związki oparte na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu.

ALBO MASZ RACJE, ALBO RELACJE –     WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE

Serdecznie zapraszam,