Zakończenie związku wiąże się z wieloma wyzwaniami i nierzadko okupione jest smutkiem, żalem i brakiem akceptacji siebie i innych. Jest to naturalny proces, kiedy musimy pożegnać się z tym, co tracimy i zaakceptować to, co nieuniknione.
Aby poradzić sobie z taką sytuacją i przejść przez rozstanie w sposób świadomy i dojrzały, pomocne mogą okazać się następujące kroki.
1️⃣ Zrób listę powodów, które doprowadziły do rozpadu związku. Taka lista będzie bezpiecznikiem dla Ciebie w sytuacjach próby powrotu i chęci odbudowania tego, czego już nie ma.
2️⃣ Wyznacz sobie czas bycia singlem. Określenie konkretnego terminu, w którym nie będziesz szukać nowej relacji, a poświęcisz ten czas na domknięcie starej jest niezbędne do przeramowania swoich potrzeb i pragnień dotyczących związku. Rozpaczliwe szukanie nowego partnera nic nie zmieni, a może doprowadzić do sytuacji, w której będziemy powielać stare schematy w nowej relacji.
3️⃣ Domknij proces – Z-G-O-D-A. Zakończenie związku można porównać do procesu radzenia sobie ze stratą czegoś, co dla nas bardzo ważne. Dlatego istotnym jest, by tego procesu nie przyśpieszać i dać sobie czas na dopełnienie każdego jego etapu.
– Zaprzeczenie – „Nie wierzę, że mnie się to przytrafiło”
– Gniew – „Dlaczego właśnie mnie się to przytrafia”
– Opór – „To niemożliwe, że mi się to przytrafia, chcę to zmienić”
– Depresja – „Jestem do niczego” „Już nigdy nie będę w związku”
– Akceptacja – „Co się stało to się nie odstanie. Życie toczy się dalej”
4️⃣ Odbuduj SIEBIE. Czas pomiędzy związkami to idealny moment, aby zredefiniować swoje pragnienia i tęsknoty. Doprowadzi to do sytuacji, w której będziesz czuć się dobrze nie będąc w związku. Masz przestrzeń na robienie tego, na co nie było czasu, możliwości czy chęci. Masz przestrzeń na głębszą eksplorację swojej natury i poddania refleksji co dla Ciebie naprawdę ważne.
5️⃣ Przeanalizuj swoje oczekiwania wobec nowego związku. Na bazie Twojej historii i wszystkich relacji zrób listę swoich oczekiwań względem nowego związku: czego pragniesz, czego nie chcesz, na jakich fundamentach będzie opierać się ta relacja.
6️⃣ Otwórz się na „nowe” – powiedz życiu TAK. Wchodź w sytuacje, z których do tej pory rezygnowałaś. Gdy pojawiają się szansę na coś niespotykanego korzystaj z nich. Daj się ponieść nowym wydarzeniom, w nowe miejsca, które do tej pory były dla Ciebie niedostępne.
Podążając tą ścieżką masz szansę pomóc sobie i przygotować się na związek, którego jesteś warta.
Podziel się wpisem

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE

Bariery ze Śmiechem w Warszawie 15-16 października 2022 r.

To co w życiu osiągamy, jakie tworzymy relacje – w domu, czy w pracy, jest efektem sposobu w jaki porozumiewamy się z innymi ludźmi. I choć zdolność komunikacji posiada każdy z nas, to właśnie umiejętność bycia w kontakcie, ze sobą i innymi oraz porozumiewania się, są źródłem prawdziwego spełnienia i więzi jaką tworzymy z innymi.

Jak więc budować porozumienie zamiast iść na kompromis? Jak dbać o jakość kontaktu tak, żebyśmy mieli ochotę ze sobą rozmawiać i szukać rozwiązań, czy wreszcie pogłębiać więzi i tworzyć pełne zrozumienia relacje?

Będzie to seria doświadczeń, uzupełnionych komentarzem merytorycznym, odsłaniających mechanizmy rządzące naszym życiem prywatnym, społecznym i zawodowym.

Dowiedz się więcej na Relacjach ze Śmiechem.

Serdecznie zapraszam,