Być może spotkaliście się niejednokrotnie z opiniami lub historiami na temat związków i relacji – co robić, czego nie robić, jak wygląda dobry związek, a jak nie itd.

Wiele z tych stwierdzeń to mity, które rozgościły się w naszym światopoglądzie. Oto kilka z nich:

1️⃣ Dobre związki się nie kłócą.

Kryzysy w relacjach są sygnałem zmiany. Zmiany, która wymaga porozumienia wypracowanego przez partnerów. Kłótnia jest zwykle sygnałem, że potrzeby przynajmniej jednej ze stron są niezaspokojone. Jej forma potrafi być niezwykle emocjonalna. Istotnym jest, by po każdej kłótni znaleźć przestrzeń do omówienia jej źródła i dojścia do konsensusu, który stanie się fundamentem przyszłego funkcjonowania w związku. Dlatego ważnym jest by się kłócić, jednak za każdym razem na inny temat.

2️⃣ Przeciwieństwa się przyciągają.

…ale tylko do 30-tki. Później się odpychają. W relacjach istotnym jest, by oscylować w miłości – od różnorodności do podobieństw. Tam, gdzie jest różnorodność jest też pasja tam, gdzie są podobieństwa zwykle jest porozumienie. Przewaga przeciwieństw gwarantuje wysoką dynamikę relacji, przewaga podobieństw – może skutkować rutyną. Powstaje pytanie co jest dla nas bardziej istotne. Długoterminowe i stale rozwijające się związki potrafią oscylować pomiędzy tymi dwoma biegunami. Wymaga to z jednej strony przestrzeni do realizacji swoich różnić, z drugiej – sposobów, by nie wpadać w rutynę.

3️⃣ Miłość nie zna granic.

To zależy, jak definiujemy granice, ponieważ są granice, które ograniczają, ale też są takie, które budują bezpieczeństwo.

4️⃣ Mała zazdrość jest zdrowa.

Żadna zazdrość nie jest zdrowa, ponieważ zaczyna się od wątpliwości, niepewności i lęku. Prowadzi to do tworzenia relacji opartej na zależności, a nie miłości. Wybór pozostawiam Tobie.

5️⃣ Jeżeli kocham to sprawdzam.

Naprawdę? Powstaje pytanie jak definiuję kochanie. Czy kochać to dawać? Czy kochać to brać? To przekonanie trąci lękiem i niepokojem, że moja miłość może być nieodwzajemniona. Może to skutkować nadmierną kontrolą, ograniczaniem wolności drugiej strony oraz brakiem zaufania. Warto zadać sobie pytanie czy długoterminową relację miłości można budować na braku zaufania.

Podziel się wpisem

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE

Bariery ze Śmiechem w Warszawie 15-16 października 2022 r.

To co w życiu osiągamy, jakie tworzymy relacje – w domu, czy w pracy, jest efektem sposobu w jaki porozumiewamy się z innymi ludźmi. I choć zdolność komunikacji posiada każdy z nas, to właśnie umiejętność bycia w kontakcie, ze sobą i innymi oraz porozumiewania się, są źródłem prawdziwego spełnienia i więzi jaką tworzymy z innymi.

Jak więc budować porozumienie zamiast iść na kompromis? Jak dbać o jakość kontaktu tak, żebyśmy mieli ochotę ze sobą rozmawiać i szukać rozwiązań, czy wreszcie pogłębiać więzi i tworzyć pełne zrozumienia relacje?

Będzie to seria doświadczeń, uzupełnionych komentarzem merytorycznym, odsłaniających mechanizmy rządzące naszym życiem prywatnym, społecznym i zawodowym.

Dowiedz się więcej na Relacjach ze Śmiechem.

Serdecznie zapraszam,